fbpx

Sarah Rzepka – Kobieta na BMXie!

Zapraszam do wywiadu z kobietą na BMXie – Sarah Rzepka. Dla mnie osobiście ten wywiad był wyzwaniem, bo Sarah kojarzyłem tylko i wyłącznie z kilku zdjęć. Czy podołałem? Przekonajcie się poniżej. Będziecie mogli przeczytać między innymi o zajawce, tatuażach, o tym, że lubi ptaszki. Dowiecie się czy jest wolna czy nie. Same ciekawostki, a to nie wszystko!

Zgredzik: Cześć, przedstaw się. Jak się nazywasz, skąd jesteś, ile masz lat?

Sarah: Cześć, jestem Sarah i mam 19 lat. Pochodzę z Opola, ale teraz mieszkam we Wrocławiu – studiuję.

Powiedz mi, Sarah czy Sara, jak jest w dowodzie? Opole to te, gdzie kiedyś był takie fajny niebieski skatepark?
W dowodzie jest „Sarah” jak i wszędzie indziej. Wynika to z tego, że nie urodziłam się w Polsce tylko w Nowym Jorku. Owszem, był kiedyś świetny niebieski park, ale było to bardzo dawno temu kiedy jeszcze nie jeździłam. Z tego co wiem wszyscy go sobie chwalili. Niestety po nim pozostał tylko pusty plac…

O dzięki za wyjaśnienie, teraz już wiem czemu nie masz „pospolitego” dla Polski imienia. Ciekawie. Jarałem się kiedyś tym parkiem i zawsze chciałem na niego pojechać, bo wydawał się jak nie z tego świata. Szkoda, że został po nim pusty plac. Zaczynałaś na BMXie w Opolu?
Tak, zaczynałam w Opolu. Parę lat temu, zawsze wracając ze szkoły oglądałam bmx-y na skateparku. Spodobało mi się to aż w końcu po paru miesiącach kupiłam rower i poszłam pierwszy raz na „skatepark”. Pamiętam, że wtedy po niebieskim parku nic nie zostało oprócz 2 mini ramp, jednakże po 3 miesiącach oddali je na złom. Dopiero po 3 latach wybudowali nam bowla, wcześniej nie miałam gdzie jeździć. Jeździłam czasami na zajezdnię, ale to wszystko.

Parę lat temu mówisz, to ile już jeździsz? Stary wyjadacz z Ciebie czy „młoda dupa” na rowerze?
To już musisz sam ocenić. W tym roku będzie 4 lata jak mam rower, ale dopiero od 1,5 roku czuję, że w miarę sobie radzę na skateparku, czyli kiedy wybudowali nam bowla i zaczęłam częściej jeździć 'po kątach’.

Młoda, ale to najlepszy okres dla Ciebie, zazdroszczę! Zrobiłbym skuchę jakbym nie zapytał o korzenie. Mówiłaś, że urodziłaś się w NY. Jak to się stało? Rodzice są polakami? Jak to wyglądało, opowiadaj. Od ilu lat w Polsce?

To cieszę się, że tak uważasz. Rodzice są Polakami, mieszkali w Nowym Jorku przez 8 lat. Później ja się urodziłam, a gdy miałam 3 lata wrócili na stałe do Polski z powodów rodzinnych. W sumie to czasami żałuję, że dalej tam nie mieszkam, ale nie wiadomo czy wtedy zaczęłabym jeździć na rowerze(?). Więc lepiej nie 'gdybać’. Cieszę się z faktu, że mam obywatelstwo amerykańskie i w każdej chwili mogę tam pojechać, ale w Polsce mieszka mi się dobrze i jestem z tego zadowolona.

To jesteś w dużo lepszej sytuacji, niż większość polaków. Pakuj manatki, rower i jazda nagrywać porządny film z tripu. Hehe. Zapewne mogłoby być inaczej, ale tak jak mówisz, nie ma po co gdybać, o czym innym musimy pogadać. Nie myślałaś przypadkiem, że BMX nie jest odpowiedni dla dziewczyny? Nie wypada i w ogóle?
W sumie to nigdy się nad tym nie zastanawiałam, spodobało mi się to, kupiłam rower i tyle. Nie obchodziła mnie opinia innych. Zresztą nie widzę w tym nic nieodpowiedniego, jeżeli dziewczynie podoba się taki rodzaj zajawki to czemu nie. Jednak zauważyłam, że wiele ludzi jest zdziwionych widząc dziewczynę na bmx-ie i sama się o tym nie jeden raz przekonałam.

Kobieta na BMXie to bardzo dziwne zjawisko, oby więcej. Sam spotkałem się kilka razy z takowymi, ale ich zajawki padały jak muchy po środku zabójczym, a szkoda, bo fajnie mogłoby się to rozwinąć. Życzę Ci jak najdłuższej zajawki. Mama i Tata wspierają Cię w zajawce?
Mama mnie wspiera, często chwalę się jej nowymi sztuczkami. Tato natomiast wspiera mnie w innej zajawce, ponieważ od czasu do czasu jeżdżę konno, a on się tym interesuje. Oczywiście wspierają mnie także finansowo. Uważam, że najbardziej wspiera mnie mój chłopak, z którym najczęściej jeżdżę i który namawia mnie do próbowania różnych sztuczek itp. Fajnie mieć osobę, z którą można dzielić pasję.

HA! Oszczędziłaś mi jedno pytanie o które mnie prosili. Oczywiście mowa o tym, czy jesteś wolna. Czyli wszem i wobec Sarah jest zajęta. Chłopak jeździ lepiej czy niszczysz go skillem?
Oczywiście, że jeździ lepiej! Przez to motywuje mnie do jazdy i uczy nowych sztuczek.

 

Chłopak to znany PROs czy lokalny rider? Jeśli mogę spytać.
Lokalny, a zarazem przyjezdny. Pochodzi z Lubina pod Wrocławiem, ale teraz mieszkamy razem we Wrocławiu.

Gratulacje dla niego. Lecimy z grubszymi tematami. Dostałem jedno pytanie, w sumie kierowane od Julki, która też jeździ na BMXie, czy planujesz przyszłość z 20″ kołami?
Zależy o jaką przyszłość chodzi. Przede wszystkim jeżdżę bo lubię i nie chciałabym tego zmieniać. Pragnę robić to jak najdłużej. Zamierzam skończyć szkołę, a w międzyczasie korzystać z zajawki, jak robię to obecnie. Co do późniejszej przyszłości, jeszcze tego nie wiem. Wiem jedynie, że pewnie będą musiała powiązać to z pracą.

Może praca jako PROrider dla jakiegoś sponsora? Byłoby chyba idealnie.
Haha, chyba aż taka dobra nie jestem aby dostać sponsora, z którego będę potrafiła się utrzymać. Jak mówiłam wyżej, najważniejsze jest dla mnie czerpanie przyjemności z jazdy, ale jeżeli kiedyś trafi się taka okazja to czemu nie. Póki co wspiera mnie PRLBMX, jestem u nich we Friendsach, wystarcza mi to i cieszę się z tego bardzo. Zobaczymy co przyniesie przyszłość.

Rozumiem. Życzę Ci takiego sponsora! Powiedz mi, jak trafiłaś pod skrzydła PRL? Coś kojarzę, ale chyba to był okres gdy miałem sporo załatwiania ze ślubem i kompletnie nie mogę sobie przypomnieć, a napewno też ktoś się trafi, kto nie wie co i jak, jak ja.
Było to tak, że już wcześniej znałam parę osób z PRL’a, poznaliśmy się na Balticach. Po jakimś czasie po Balticach i po wypuszczeniu pierwszego editu dostałam wiadomość, że zamierzają utworzyć Friendsów i czy chciałabym się tam znaleźć. Oczywiście nie odmówiłam, byłam bardzo podekscytowana! Mamy bardzo dobre relacje, cieszę się że jeżdżę u nich. 🙂

 

Jakie możliwości, plusy daje Ci bycie we Friendsach?
Sam fakt bycia sponsorowanym, za robienie czegoś co lubię jest dla mnie bardzo fajny. Oprócz tego dostaję firmowe ciuchy i zniżki na części. Cieszę się z tego bardzo i dodaje mi to motywacji do jazdy.

Czekam na Ciebie w PROteamie. Skąd czerpiesz zajawkę do jazdy na BMXie?
Trudno to opisać. Może to dziwne, ale lubię uczucie jazdy na rowerze i robienia sztuczek, dlatego tak bardzo to uwielbiam i mogłabym cały czas jeździć. Oprócz tego, często oglądam edity i dzięki temu mam zajawę.

Oglądanie filmów BMXowych to podstawa, bo to oprócz lokalnych lepszych osób od nas samych, daje sporego kompa energii do wykonywania nowych sztuczek. Idąc tym tropem, powiedz mi, jaki masz swój ulubiony web edit lub coś pełnometrażowego (DVD)?
Jednymi z moich ulubionych pełnometrażowych filmów są Any Which Way od BSD i Let’s Get Mystical od Mutiny, ale to chyba klasyk! Co do krótszych, raczej oglądam na bieżąco, ale lubię edity od Matta Priesta, Roeya albo Dana Foleya.

Ciekawie. Mam film, to chwal się swoimi inspiracjami do jazdy z samych riderów, a może rajderek?
Lubię oglądać edity od riderów, ponieważ nie da się ukryć, że jeżdżą lepiej niż dziewczyny. Jednakże największą zajawę czerpię z oglądania editów riderek. Ostatnio spodobał mi się edit Perris Benegas z USA, ale lubię oglądać także Angie Marino.

To są Twoje ulubione riderki? Czy masz innych faworytów?
Nie mam ulubionej riderki, jest wiele dobrych, głównie są to dziewczyny z USA albo Australii. Pamiętam jedynie, że jak zaczęłam jeździć to Angie Marino była pierwszą dziewczyną na BMX, o której usłyszałam, od razu spodobała mi się jej jazda i była dla mnie inspiracją.

Teraz jaśniej, poprzednia odpowiedź nie mogła mnie jakoś konkretnie doprowadzić do sedna.
Zmieńmy trochę temat, bo trafiłem na kilka Twoich zdjęć. Co to za tatuaże, pochwal się. Z gumy do żucia? Hehe.
Dobrze zauważyłeś! Mam dwa ptaszki pod obojczykami, na lewej ręce czarny napis ”home is where your heart is”, a koło niego na bicku sowę z latarenką. Planuję więcej tatuaży, tylko jeszcze nie wymyśliłam co chcę robić. Wiem na pewno, że kolejną pokolorowaną częścią ciała będą stopy. Pomyślimy na jesień/zimę.

Lubisz ptaszki? Wiem, dziwnie to brzmi, aczkolwiek bez skojarzeń proszę.
Tak lubię, symbolizują wolność. Jeżeli nawiązałeś temat 'ptaszków’ muszę CI powiedzieć, że lubię wszystkie zwierzęta i trochę ich mam.

Zaciekawiła mnie sowa i ta latarenka. Sowa to mądrość, ale latarenka? Jaka była koncepcja?
Zwierzęta? Terr(o)arystka czy bardziej mniej egzotyczne gady? Dowiedziałem się już o Koniach. Opowiadaj co Cię kręci poza BMXem.
Najpierw był napis, a później sowa. Sowa i napis łączą się ze sobą, sowa ma 'oświetlać’ drogę latarenką i prowadzić. Także te dwa tatuaże uzupełniają się. Co do zwierząt uwielbiam wszystkie, a w szczególności koty i konie. Mój tato ma stajnię za Opolem, często tam bywam i jeżdżę konno. Więc jeśli jestem nieobecna na skateparku, spędzam uroczy dzień na wsi lub w lesie albo robię zdjęcia.

Ciekawa koncepcja. Życzę owocnego rozwijania tej pasji na ciele. Co do koni, to kilka razy próbowałem, ale nie złapałem zajawki, także wielki szacunek za to.
Słuchaj, zbiegliśmy z tematu, który powinien być tutaj wyznacznikiem rozmowy. Powyciągam jeszcze kilka pytań. Jaki styl jazdy preferujesz? Park, dirt, street, a może uroczy flat?

Najlepiej jeździ mi się na parku, ale chciałabym w tym sezonie pośmigać na jakiś małych hopkach na dircie i coś polatać.

Polecam dirt, to jest to. Może jakieś lekcje weź, np. u Szamanka. Hehe.
Masz plany na ten rok, aby wystartować w jakiś zawodach/jamach?

Zdecydowanie chciałabym wziąć udział w jakiś jamach, panuje tam całkiem inny klimat niż na zawodach. Co do tego drugiego, w Polsce nie ma nawet konkurencji dla dziewczyn… W tym sezonie, najbardziej chciałabym pojeździć na różnych miejscówkach, najlepiej za granicą, ale jeżeli trafi się jakiś jam lub małe zawody w okolicy, też pewnie wpadnę! Zobaczymy co przyniesie 2014, zapewne będę na PRL Jam’ie i być może na Balicach.

 

Pojawisz się, raz, dwa i zrobią w końcu taką konkurencję. Do tego z konkurencyjnego teamu Pani wpadnie i będzie z kim rywalizować. W sumie to u nas na Wodnym Dżemie co roku przewidujemy konkurencje dla Pań. Z góry zapraszam!
Mówisz za granicą, pakuj się i na Woodward. Predyspozycje masz. Co Ty na to?

Dziękuję za zaproszenie! Co do tripów, jeszcze nie wiem, jest parę planów, ale nie chcę ich zdradzać póki nie będą pewne. Wycieczka na Woodward to chyba marzenie każdego BMXowca! Jak wspomniałam na początku wywiadu, bardzo bym chciała jechać do USA i mam nadzieję, że niedługo to nastąpi.

Trzymam kciuki i liczę na zdjęcie z naklejką Loked w stanach wprost od Ciebie. Hehe. Wydaje mi się, że zapytałem o wszystko co miałem w planach. Na koniec staram się zawsze wymęczyć rozmówcę, szybkimi pytaniami, na które trzeba odpowiadać w kilka sekund. Jesteś gotowa na takie wyzwanie?
Jak będę w USA, to oczywiście, że zrobię takie foto. Tak jestem, dawaj!

No to jazda!

BMX czy Chłopak?
To i to, bo jedno się łączy z drugim.

Koń czy Kot?
Koń.

 

Polska czy USA?
USA.

Piwo czy Wódka?
Wódka.

Muzyka?
Rock.

Pegi czy Pegless?
Pegless.

Dzięki za poświęconą mi chwilę czasu. Chciałabyś podzielić się/powiedzieć coś specjalnego dla naszych czytelników?
Ja również dziękuję za miłą rozmową i życzę wszystkim trwania w BMXowej zajawce!

Keep riding! Jak głosi hasło pod naszym logiem na bluzie! Dzięki raz jeszcze.
Dzięki, 5!

 

Udostępnij

Redaktor naczelny oraz CEO serwisu Loked BMXmagazine.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments